Helt i linje med det spartänk* som kyrkeråttsfattiga, eländiga janu-fucking-ari plägar har jag, istället för att kasta mig in på Adlibris, reserverat/inköpsföreslagit följande titlar på biblioteket:
”Spådom” – Magnus Dahlström (hans första roman på evigheter!)
”Salome” – Mara Lee (utkommer i februari)
”Left Neglected” – Lisa Genova (finns i engelsk hardcover nu, och som jag längtat! ”Still Alice” knockade ju mig totalt i somras)
”Sing You Home” – Jodi Picoult (utkommer i mars)
Är jag inte ordentlig och sparsam, så säg? Visserligen tar biblioteken en liten avgift för reservationerna, men den är så liten att man måste reservera närmare 20 böcker för att komma upp till priset av en ny inbunden roman. Dessutom kan jag tillgodose mitt ständiga dåliga samvete över att jag inte besöker mitt fina lokala bibliotek så ofta som jag borde. Och utrymmet i bokhyllorna förblir intakt! Win-win, alltså. Mycket nöjd med mig själv! Charlie och Tomas i ”Lyxfällan”, ta gärna in mig som expert om ni någon gång får åka hem till en utspårad och skuldsatt bokoholist…
* Gud, jag kan inte fatta att jag skrev ”tänk” som substantiv. Fyrtio piskrapp och Coelhohögläsning för mig!
Uppdatering!
… och efter att ha läst Fiktiviteter-Helenas utmärkta recension av Delphine De Vigans ”Underjordiska timmar” lade jag till den också. Var på väg att klicka hem den – hade den i varukorgen, bara ”bekräfta beställning” återstod – när jag mindes mitt självgoda inlägg och styrde kosan mot bibliotekets webbplats istället. Ser fram emot att läsa, om det nu är rätt ord om en roman om vuxenmobbning. Som jag skriver bland kommentarerna hos Helena påminner handlingen om danske Christan Jungensens roman ”Undantaget”, som min kära vän Glory Box-Sara tipsat sig blå om till mig – så framgångsrikt att jag köpt boken. Kanske läge för en munter liten temaläsning…?
Starkt av dig att reservera istället för att köpa måste jag säga, det är inte ofta jag klarar av det. Och kul att jag kunde inspirera 🙂 Sen måste jag få säga att jag tycker att de där reservationsavgifterna på bibliotek är en dålig idé även om det rör sig om lite pengar. Gratis är ju grejen med bibliotek (i alla fall i min utopiska värld).
Jag var också en stor motståndare till reservationsavgifterna, speciellt som jag vant mig vid Göteborgs stadsbiblioteks och Åbo Akademis biblioteks gratis reservering. Men ändå: 50 cent är billigare än 10 euro. Så även jag försöker numera utnyttja biblioteket så gott det går. Ingen Lisa Genova dock, den tror jag faktiskt att jag ska klicka hem tillsammans med Oates. Där hoppas jag att 10 euro x2 är välspenderade pengar!
Jag tycker gott att biblioteken kan ta ut en liten reservationsavgift, särskilt med tanke på hur många små bibliotek som får stänga och hur det ser ut med kulturpolitik, nedskärningar och allt annat (gud, don’t get me started…). Jag inbillar mig att jag hjälper till lite ekonomiskt, inte bara med reservationsavgifterna utan förseningsavgifterna när jag glömmer att lämna tillbaka. 🙂
Bokbabbel: Egentligen ska man ju äga Genova, men med tanke på att jag inte FÅR lägga pengar på något annat än det absolut nödvändigaste just nu – och vill läsa Left Neglected nu, inte om en månad – fick det bli den här lösningen.
Mitt bibliotek tar inte betalt för reservationer, då hade jag varit fattig 🙂 Har aldrig hört talas om det faktiskt. Däremot tar de betalt för fjärrlån, hela fem kronor. Den avgiften har nog inte hängt med i det allmänna ekonomiska läget.
Jag läste Underjordiska timmar för ett par månader sedan- och tyckte my om den. De Vigan skriver väldigt enkelt och sparsmakat, men med en otroligt bra känsla. Jag har köpt upp mig på hennes förra, No och jag som ska läsas i det rappaste, för hennes lite lakoniska men gripande sätt att berätta en historia gav absolut mersmak.
Det är verkligen hög tid att du läser Undantaget nu! 🙂
Jag vet! 🙂